blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG matkagregova
ČLÁNKY
GALÉRIE
DISKUSIE
1
SLEDUJETE BLOG
Vitajte na mojom blogu
onlinetinushka




pridal onlinetinushka 30.7. 2008 o 15:14 ()

 

Zločin

Michael Scofield (Wentworth Miller), inak bezúhonný, vysokoškolsky vzdelaný občan s dobre platenou prácou, sa pokúsi vylúpiť banku. Napriek svojej inteligencii iba párkrát vystrelí svojimi zbraňami do vzduchu a potom sa nechá bez odporu zatknúť. Prečo? Jeho brat, Lincoln Burrows (Dominic Purcell), totiž vo väznici Fox River čaká na popravu. Lincoln bol obvinený, súdený a uznaný vinným z vraždy brata viceprezidentky USA. Problémom je, že Licoln je nevinný. Po vyčerpaní všetkých odvolaní a prosieb o amnestiu alebo odsunutie nezvyčajne skoro nasadenej popravy sa Michael odhodlá k zúfalému kroku. Ako statickému inžinierovi sa mu pod ruky dostali stavebné plány väznice Fox River a tak Michael vymyslel plán – nechá sa zavrieť do väzenia vedľa brata a potom mu umožní útek. Avšak ani jeho najlepšie plány nemôžu predvídať komplikácie spôsobené „ľudským faktorom“ ako aj cenu, ktorú bude Michael musieť zaplatiť za bratovu slobodu ...

 

Súdne pojednávanie

Vychádzajúc z jednoduchého nápadu muža, ktorý sa nechá úmyselne uväzniť, len aby sa mohol pokúsiť o útek, producent a tvorca seriálu Paul Scheuring vypracoval dôvody a pohnútky, ktoré by tento zúfalý čin motivovali. Prison Break púta pozornosť diváka na jednej strane príbehom rodinnej oddanosti dvoch bratov, ktorí napriek nie práve ružovej minulosti našli cestu k sebe a spolu musia čeliť nepriaznivému osudu. Na strane druhej sledujeme veľmi inteligentný a skoro uveriteľný príbeh úteku z väzenia – Michaelov plán má nielen pár fantastických nápadov (tetovania), ale hlavne fascinuje svojou premyslenosťou a adaptabilitou. Na docielenie jednotlivých rekvizít svojho plánu musí Michael uzavrieť viac či menej nebezpečné „priateľstvá“, ktoré sa mu v zločineckom prostredí väznice začínajú vymykať z rúk. Každý krok sa tak stáva nielen bojom proti strážcom a väznici samotnej, ale aj akrobatickým kúskom na visutom lane väzenských vzťahov. No a nakoniec tu máme samozrejme všadeprítomnú vedľajšiu dejovú líniu konšpirácie, ktorá Lincolna dostala do väzenia v prvom rade.

Technické spracovanie seriálu je, ako inak, na fantastickej, ba priam až filmovej úrovni. Väčšina väzenských scén bola nakrúcaná vo väznici Joliet Prison v štáte Illinois, ktorá bola v roku 2002 vyradená z prevádzky. Práve používanie skutočnej – aj keď opustenej – väznice ako repliky dodáva seriálu nevídanú autenticitu. Väzenie nielen pôsobí reálne, ale jeho múry a cely sa stávajú ďalším protihráčom Michaelovho snaženia. Približne dva milióny dolárov stojí každá epizóda seriálu, ktorý v prvej sezóne videlo priemerne 9,2 milióna divákov. Aj keď druhá sezóna (v USA je práve vysielaná), zaznamenala asi dvojmiliónový prepad v sledovanosti, je seriál vedľa stálice 24, s ktorou je vysielaný v ten istý večer, najväčším hitom televíznej stanice FOX.

  

Obžaloba

Prison Break začal svoju púť mediálnou oblasťou Ameriky veľmi sľubne – neotrepaný nápad, spojený s veľmi sympatickými hercami a umne stupňovaným napätím sa postaral aj u mňa o menšiu senzáciu. Recenzenti spočiatku nešetrili slovami chvály a ovzduším lietali porovnania s 24, ba dokonca sa ozývalo, že kráľ televízneho napätia bol prekonaný. Ostáva neodškriepiteľným faktom, že prvých 10 až 12 častí je príkladom skoro dokonalého televízneho umenia. Všetky spomínané časti sú pútavo napísane a štýlovo zinscenované, a dvojčasť „Riots, Drills and the Devil“ patrí k tomu najnapínavejšiemu, čo som mal česť v televízii vidieť. Problém nastáva v momente, keď sa seriál dostáva k „sweeps“ epizódam, ktoré nielen narušia ideálny tok seriálu, ale ponúknu preexponované a príliš zdramatizované finále dovtedy plánovaných 13-tich častí. Keďže toto „finále“ vo veľkej miere zničí Michaelov plán je Prison Break pripravený o svoju najväčšiu devízu – sledovanie vykonávania inteligentného a hlavne uveriteľného plánu. Čo nasleduje v doobjednaných 9-tich častiach je séria improvizácií a stále menej a menej pravdepodobných sledov náhod a nešťastí. Tieto epizódy nedokážu nadviazať na napätie prvej polovice sezóny a strácajú nielen tempo ale aj ospevovanú originalitu.

Stratu „plánu“ a s ním spojenej originality sa seriál snaží kompenzovať väčším dôrazom na postavy a ich charaktery. Po 13-tej časti Prison Break predstaví nové postavy na úkor starších, ktoré sa pokúsi redundantne znova predstaviť nešikovne navrhnutými flashbackmi. Doterajšia práca s charaktermi týchto postáv je šmahom scenáristovho pera zničená a my máme zrazu veriť, že títo nebezpeční väzni sú vlastne tiež neprávom uväznení alebo sú dokonca hrdinovia. Seriál si tu navyše neodpustí pár politických komentárov (ropa, vojna, mučenie zajatcov, globálne otepľovanie) a tie sú bohužiaľ s pribúdajúcimi časťami iba zintenzívnené.

 

 

 



Prístupov 663
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDUJETE
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
o nich
[ 26.8.2008] (príspevkov 0)
prison break
[ 20.8.2008] (príspevkov 1)
o nej
[ 20.8.2008] (príspevkov 0)
o nich
[ 20.8.2008] (príspevkov 0)
texty piesničky
[ 19.6.2008] (príspevkov 1)
Zac,Wanessa,Ashley...
[ 16.6.2008] (príspevkov 5)
Bill má babu
[ 16.6.2008] (príspevkov 0)
topánky
[ 13.6.2008] (príspevkov 3)
Keisha
[ 13.6.2008] (príspevkov 0)
Avril Lavigne
[ 13.6.2008] (príspevkov 0)